W dniach 25, 26 i 27 maja, klasy drugie miały tak zwane lekcje w terenie, na które wybraliśmy się do Kampinosu, Sierpca i Królikarni.

Pierwszego dnia pojechaliśmy do Puszczy Kampinoskiej. Na miejscu przywitał nas leśniczy, który poprowadził nas czarnym szlakiem od Truskawia do polany wypoczynkowej Pociecha. Po drodze oglądaliśmy kampinoskie wzniesienia i doliny, a także podziwialiśmy uroku lasu liściastego i iglastego. Najbardziej podobało nam się drzewo w kształcie trójzęba, splątane przez człowieka trzy pnie brzozy, poznaliśmy szczawik zajęczy, przytulię, dziką miętę – a w jednym z potoków dojrzeliśmy nawet pijawki. Było dużo komarów, ale przygoda w lesie była wspaniała!

Następnego dnia wybraliśmy się do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Znajduje się tam park etnograficzny (skansen), gdzie można zwiedzić wieś rzędową, składającą się z 9 zagród, karczmy, kuźni, szkoły, dworku, drewnianej kaplicy i powozowni. Zanim jednak obejrzeliśmy wieś – przejechaliśmy się bryczkami w konnym zaprzęgu. Na terenie skansenu można było podziwiać nie tylko drewniane chaty, których wygląd w XIX i XX w. zmieniał się cyklicznie zgodnie z rocznym kalendarzem prac polowych i świąt religijnych, ale także zagrodę młynarską z wiatrakiem. To prawdziwe perełki architektury drewnianej z regionu Mazowsza, a sam skansen uważany jest za jeden z najładniejszych i największych w Polsce.

Na ostatnią wycieczkę wybraliśmy się do Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni. Po Parku Rzeźby oprowadzała nas p. Marta Szczepłek – przewodnik turystyczny. Podczas spaceru oglądaliśmy rzeźby wykonane z różnych materiałów, np. kamienia, betonu, marmuru i szkła – przedstawiające postaci ludzkie, zwierzęce i abstrakcyjne. Najbardziej podobała nam się rzeźba „Melancholia” Maurycego Gomulickiego, przedstawiająca geometryczną formę ze słynnego miedziorytu Albrechta Durera. Przed Pałacem w Królikarni (wykonanym w stylu klasycystycznym) rozpoznawaliśmy wybrane elementy budowli, takie jak: kolumna, kolumnada, tympanon i fryz, projektowaliśmy własne kolumny i dorysowywaliśmy kopułę i jej zwieńczenie na specjalnie przygotowanych do tego kartach pracy.

Wszystkie wycieczki były wspaniałe i pozostawiły w nas moc wspomnień!

                                               Wychowawcy klas 2a i 2b

Jolanta Falkowska i Kinga Zychowicz