Czas egzaminów klas ósmych pierwszaki spędziły blisko natury. Cele był jasne: doświadczanie, zabawa, swoboda, kontakt z przyrodą i radość… dużo radości!

W środę (26 maja) dzieci wybrały się do centrum artystycznego Sztukarnia, by stworzyć las w słoiku – swój własny mały ekosystem.

Podobno w XIX wieku pewien botanik (dr Nathaniel Bagshaw Ward) wymyślił sprytny sposób przewożenia roślin z odległych stron świata – odkrył, że pod szczelnie zamkniętym szkłem wytwarza się mikroklimat. Dziś, w XXI wieku, każdy może stworzyć własny mały ekosystem! Do czego gorąco zachęca cała IB! Radości przy pracy jest co niemiara, a satysfakcja gwarantowana! Lasy w szkle pierwszaki ofiarowały swoim mamom z okazji ich święta.

Następny dzień obfitował w nie lada atrakcje – uczniowie wybrali się do Siedliska Leluja, magicznego miejsca położonego na skraju Puszczy Białej. Dzieci zwiedziły całe gospodarstwo i natychmiast zaprzyjaźniły ze zwierzętami gospodarczymi. A były tam, niezwykle cierpliwe na dziecięce pieszczoty, kozy, owce, kury, gęsi, koty, a nawet konie oraz mały cielaczek. Dzieciom szalenie podobały się zabawy na drewnianym placu zabaw oraz w basenie z sianem. Klasa odwiedziła także serowarnię – uczniowie chętnie próbowali nawet najbardziej oryginalnych w smaku serów oraz mleka od zwierząt gospodarczych.

W siedlisku Leluja przygotowane były także niezwykłe warsztaty zielarskie. Pani animator zabrała dzieci na łąki, pozwoliła im zrywać, doświadczać i smakować różnych ziół i czarowała niezwykłymi opowieściami o ludowych sposobach wykorzystywania roślin. Na koniec uczniowie zrobili podpłomyki z płatkami kwiatów mniszka lekarskiego, hummus z ziołami oraz orzeźwiającą lemoniadę kwiatową.

Pod koniec dnia cała grupa zgodnie przyznała, że cel został osiągnięty – doświadczyliśmy szalonej zabawy, ogromu swobody, cudownego kontaktu z przyrodą i radości… dużo radości!