W ramach projektu „Varsavianistyczna Szkoła” klasy drugie wybrały się w dwóch turach na wycieczkę „Szlakiem legend warszawskich”. Nasz przewodnik – p. Marta Szczepłek poprowadziła nas na Stare Miasto, do miejsc znanych i chętnie odwiedzanych przez mieszkańców i turystów. Najciekawsze były jednak tajemnicze zakamarki w zaułkach zabytkowych uliczek, związane z podaniami i legendami, dotyczącymi odległej historii naszej stolicy.

„W czasach, kiedy ludzie nie umieli pisać, kiedy nie liczono lat i nie zapisywano dat, wieści o tym, co się zdarzyło, przekazywano sobie z ust do ust. Najpierw mówili o tym naoczni świadkowie, a potem szły w świat- – powtarzane z pokolenia na pokolenie, synom i wnukom przez ojców i dziadów.” (Wanda Chotomska, Legendy polskie)

I tak przypomnieliśmy sobie legendę o Syrence Warszawskiej i Bazyliszku. Wysłuchaliśmy opowieści o Michale Piekarskim i zamachu na króla. Poznaliśmy historię szabli Zygmunta III Wazy oraz losy kamiennego niedźwiedzia drzemiącego na stopniach Archikatedry Warszawskiej.

Zatrzymaliśmy się przy gąsienicy czołgu pochodzącego z II wojny światowej oraz przy granitowej kolumnie zniszczonej przez okupanta. Trudno przecież przejść obojętnie obok takich śladów historii.

Wycieczka bardzo nam się podobała, zwłaszcza że mieliśmy okazję zwiedzać warszawską Starówkę skąpaną w porannym słońcu. Pogoda była idealna, a niezatłoczone uliczki pozwalały podziwiać zabytki w całej okazałości.

 

Wychowawcy kl. 2a i 2b